Mapa

O akcji

Promocja czytelnictwa połączona
z ideą sadzenia drzew.

Geneza

Geneza

Akcja Książka za drzewo została stworzona przez członków Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej, którzy od kilkunastu lat zajmują się aktywną promocją postaw proekologicznych. Od zawsze ważnym ogniwem działalności fundacji było sadzenie drzew. W tej chwili w całej Polsce rosną setki tysięcy roślin posadzonych w ramach różnych akcji organizowanych przez Arkę.

Od kilku lat w ramach akcji Książka Wspiera Bohatera fundacja organizuje również cykliczne kiermasze książek, z których dochód przeznaczany jest na wspieranie dzieci z domów dziecka. Teraz Arka postanowiła połączyć sadzenie drzew i miłość do książek w ramach nowej inicjatywy.

Drzewa wiele dają

Drzewa wiele dają

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę**.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.

Nowa akcja Arki wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Drugie życie książek

Drugie życie książek

Akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób książki otrzymują drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promowana jest również zasada „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady.

Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Odsetek osób, które w ciągu roku czytają co najmniej 1 książkę w całości lub we fragmencie, wynosi obecnie 42%. Promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa jest ważne i potwierdza to ilość środków, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

Jak zgłosić drzewo i zdobyć książkę?

Jak zgłosić drzewo i zdobyć książkę?

Ważną częścią akcji jest system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na tej stronie internetowej. Dzięki działającej na stronie „interaktywnej mapie Polski” będzie można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, pozyskanej od osoby, która wcześniej odda swoją książkę. Konkretną książkę z listy dostępnych będzie można wybrać na etapie dodawania zasadzonego drzewa na mapę.

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.