Książka za Drzewo
Start jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji

Start jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

5
07.09.2022

Akcja w Bielsku-Białej organizowana we współpracy z Urzędem Miasta Bielsko-Biała oraz Galerią SFERA. Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a my ją im wysyłamy!

Na uczestników czeka około 700 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli.

Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.
Partnerami akcji są także: Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Eneris, Rekopol, Lasy Państwowe.
Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Start nowych działań

Podczas akcji ARKI za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać książkę. Natomiast wszystkie książki zostaną wcześniej zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych, które odbędą się w całym kraju. W akcji udało się nam wspólnie posadzić prawie 11 000 drzew i rozdać ponad 2000 książek.

Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.

Jednocześnie startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl

Dzięki działającej na stronie „zielonej mapie Polski” będzie można zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę.

Szczegóły akcji znajdują się na fanpage'u.

A już 10 września odwiedzający Galerię będą mogli wziąć udział w tradycyjnym Charytatywnym Kiermaszu Książek, w którym za zakup 5 książek otrzymają sadzonkę wybranego drzewka – kaliny, pigwowca, głogu, dzikiej jabłoni, śliwy lub czeremchy.

Otaczanie się roślinami i dbanie o nie już od kilku lat jest bardzo popularną formą spędzania czasu, która jednocześnie korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie i środowisko naturalne. W szereg czynności związanych z opieką nad roślinami warto włączyć także sadzenie drzew – mają one niebagatelny wpływ na otoczenie i klimat. Zbadano bowiem, że pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich, działają uspokajająco, a także sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni. Co więcej, drzewa oczyszczają wodę, glebę i powietrze, redukując emisję gazów cieplarnianych. Wreszcie, wspólne sadzenie drzew, np. z dziećmi, ma walor edukacyjny – uczy najmłodszych dbania o najbliższe otoczenie i uświadamia ich, jak działają procesy zachodzące w naturze.

- Troska o środowisko naturalne jest nam szczególnie bliska. Od lat wdrażamy rozwiązania, których celem jest minimalizacja negatywnego wpływu dotycząca zmian klimatycznych. Realizujemy strategię i politykę środowiskową, dbając o zasady odpowiedzialności i troski o planetę, koncentrujemy się na odpadach i zanieczyszczeniach, wyczerpywaniu się zasobów, emisji gazów cieplarnianych i zmianie klimatu. Dlatego z radością łączymy siły z Fundacją ARKA, organizując ponownie akcję „Książka za drzewo”.– dodaje Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.

Drzewa wiele dają

Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę – dodaje Wojciech Owczarz.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.

Nowa akcja ARKI wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Drugie życie książek

Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady – dodaje Wojciech Owczarz.

Ponad połowa Polaków nie czyta książek. Przeczytanie książki całej lub we fragmencie wynosi obecnie 42%. Promowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa jest ważne i potwierdza to ilość środków, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczy na ten cel w latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

Nauczyć społeczeństwo

Ważnym elementem nowej akcji ARKI jest również edukacja społeczeństwa.

W ramach działań edukacyjnych będziemy koncertować się na problemie zmian klimatycznych oraz promować sadzenie drzew. Takie konkretne działanie każdy z nas może podjąć!

Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog i dzikie wysypiska. Chyba każdy z nas powoli czuje, iż to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku!

Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem w którym trudno będzie nam żyć. Żyzna ziemia zamieni się w pustynie, rzeki wyschną, zwierzęta będą konały w męczarniach, a ludzie cierpieli z powodu chorób, upałów, braku wody czy pożywienia – podsumowuje Wojciech Owczarz.

Czytaj też

Start 7 edycji akcji KSIĄŻKA ZA DRZEWO

W Katowicach wystartowała jesienna edycja naszej akcji

Już ponad 40 tysięcy posadzonych drzew i 7 tysięcy rozdanych książek

Podsumowanie wiosennej akcji

800 buków

Aż 800 buków posadziliśmy z Grupą Kęty

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.